Sprzedaż motorem napędowym każdej firmy - ExcellenceVale by Anna Ewa Suska

Sprzedaż motorem napędowym każdej firmy

Sprzedaż zdefiniować można jako odpłatną czynność polegającą na dostarczeniu określonych dóbr i usług. Sprzedaż koncentruje się na liczbie, więc najczęściej określana będzie kwotą pieniężną.

Jest to jeden z najważniejszych elementów w biznesie. Z moich obserwacji wynika, że większość biznesów nie ma planów ani strategii sprzedaży i po prostu nie potrafi sprzedawać.

Prawda jest brutalna. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, ale nie potrafisz sprzedawać, to Twoja firma nie ma szans rozwijać się we właściwym tempie. Przecież prowadzenie firmy polega na tym, żeby na koniec dnia pojawił się zysk. Nie da się zarobić, jeżeli nie sprzeda się własnego produktu bądź usługi.

Często spotkam się ze stwierdzeniem: “Ja nie potrafię sprzedawać”. Większości ludzi pojęcie sprzedaży kojarzy się z “wciskaniem” komuś czegoś. Słowo “ sprzedaż “ ich paraliżuje. Taka nasza mentalność. Prawda jednak jest taka, że sprzedajemy codziennie. Tak! Codziennie sprzedajemy nawet o tym nie wiedząc!  Oprócz sprzedawania produktów i usług sprzedajemy swoje osiągnięcia, kompetencje, osobowość, wiedzę czy pomysły.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną- sprzedajesz.

Wysyłając CV czy list motywacyjny- sprzedajesz.

Przekonując przyjaciółkę, dlaczego warto wybrać ten film a nie inny- sprzedajesz!

Namawiając dziecko do zjedzenia posiłku- sprzedajesz!

Negocjując z szefem podwyżkę- sprzedajesz!

Mamy kontakt ze sprzedażą każdego dnia.

Druga sprawa jest taka, że sprzedaży można się nauczyć, zdobywać nowe umiejętności, jeśli nie czujemy się w tym mocni. Myślę, że każdy przedsiębiorca, prowadzący firmę powinien to sobie wziąć do serca. Aby dobrze sprzedawać, trzeba chcieć zdobywać nowe informacje. W dzisiejszych czasach, gdy postęp jest tak szybki, nieuniknionym jest ciągłe dokształcanie się w temacie sprzedaży.

Oferuj ludziom to, na czym im zależy.

Tworząc produkt bądź usługę, które chcesz zaoferować swoim przyszłym lub aktualnym klientom, pamiętaj o tym, aby był to produkt dla nich interesujący. Oferując klientom coś, czego nie potrzebują, nigdy im tego nie sprzedasz.

Poznaj swoich klientów.

Aby móc klientom zaoferować to, czego potrzebują i co spełni i ich kryteria, musisz ich poznać. Od dawna mówi się o rozpoznawaniu i tworzeniu grup docelowych, jednak nadal mam wrażenie, że większość firm nie traktuje tego poważnie. Mając dobrze opracowaną grupę docelową, tworzysz swoją własną bazę informacji, która pozwoli Ci dotrzeć do potencjalnych klientów.

Traktuj swoich odbiorców po partnersku.

Klient to nie tylko ktoś, kto dysponuje określonymi środkami płatniczymi, który skłonny jest przekazać Ci je w zamian za Twój produkt czy usługę. Jeśli będziesz traktować ich w taki sposób, nigdy nie zbudujesz z nimi relacji opartej na szacunku i przywiązaniu.

W sprzedaży najważniejsze jest zrozumienie, jakie są etapy procesu sprzedaży i jak się do nich przygotować, aby zamykać sprzedaż według swoich planów.

Tymi etapami są:

 1. Wytypowanie odpowiedniego klienta.
 2. Nawiązanie kontaktu z wytypowanym klientem.
 3. Wizyta lub rozmowa w trakcie.
 4. Oferta handlowa.
 5. Zamknięcie sprzedaży.
 6. Obsługa po sprzedaży.

Zrozumienie tych etapów i solidne przygotowanie się do tego procesu gwarantuje sukces. Tylko jasno zbudowany i wdrożony proces pozwala określić działania sprzedażowe.

Sprzedaż to jest proces. To droga, której trzeba się nauczyć i ją zrozumieć. Trzeba nauczyć się, jak profilować klienta, w jaki sposób komunikować mu to, co robimy, jakie mamy produkty i jaki dzięki temu problem klienta rozwiążemy.

To jest konkretna droga do tego, abyś rozwiązał problem klienta i dzięki temu osiągnął swoje cele.

Jeśli współpracujesz z firmą marketingową, która dzięki działaniom marketingowym sprowadza Ci klientów, a Ty nie potrafisz zamknąć sprzedaży, to cały trud włożony, w to, aby ten klient do Ciebie dotarł, w jednej chwili zostanie ciśnięty do kosza. A Ty musisz pogodzić się z faktem, że Twój klient prawdopodobnie poszedł do konkurencji.

Sprzedaż jest prosta, jeśli się ją pokocha. To bardzo złożony proces. Jeśli nie masz doświadczenia, nie byłeś na żadnych kursach szkoleniowych z tego zakresu, to nie obwiniaj się, że tego nie potrafisz. Tylko podejmij działania, aby tą sytuację zmienić.

Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników sprzedaży w Twojej firmie lub ciągle czujesz opór przed sprzedażą przygotowałam intensywne dwudniowe szkolenie dla przedsiębiorców i sprzedawców, którzy chcą podnieść swoje obroty.

Gwarantuję Ci, że po tym szkoleniu pokonasz opór przed sprzedażą, odetchniesz z ulgą i przestaniesz:

 • Traktować sprzedaż jako “wciskanie” ludziom, czegoś, czego nie chcą,
 • Stresować się, co powiedzą klienci, znajomi, współpracownicy albo konkurencja,
 • Bać się odrzucenia i tego “ strasznego” słowa NIE,
 • Frustrować się wiecznie niskimi wynikami,
 • Martwić o pieniądze- bo dobra sprzedaż to dobre pieniądze,
 • Popełniać najpopularniejsze oraz te mniej oczywiste błędy podczas całego procesu sprzedażowego.

Link do wydarzenia znajdziesz tutaj:  https://annaewasuska.com/pokochaj-sprzedaz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Contact us

Fill in the form below or give us a call and we'll contact you. We endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.